The Best Meal Kit Delivery Services (2020): Blue Apron, Yumble, and More

The Best Meal Kit Delivery Services (2020): Blue Apron, Yumble, and More

If you're in the market for a meal kit delivery service, there's a good chance you'll feel overwhelmed by all the options. Eating vegan or giving Whole30 a try? Cooking for yourself or a family of six? Are you an experienced chef or a complete newbie? No matter what your circumstances, there's a service out there that caters to your needs. Some meal kits provide ingredients paired with recipes, while others send pre-made meals or grocery items. All of them are meant to make the process of planning and cooking meals more convenient.

I spent months testing every meal kit I could find on the market (14 of them). I have some good news and bad news. The good news is that every meal kit I tested was pretty usable. The bad news is that opting for a meal kit subscription leaves you with more choices than you likely realized. I'm an avid foodie and I love to cook at home. I don't have dietary restrictions, but I made an effort to try plant-based meals along with more omnivorous options. Taking into account the recipes, ingredients, ease of use, the amount of packaging waste generated, and the fact that every home chef has different needs, I recommend the following meal subscriptions.

It's important to note that each meal kit company usually has some sort of promotion going on, so keep an eye out for those if you decide to sign up. Most meal kit pricing models follow a similar style in which the more meals you purchase per week, the lower each serving's price will be. We go into detail on dietary restrictions and subscription costs below. If you ever want to skip a week or cancel, you can find that information in the account section on your chosen service's website.

Be sure to check out the rest of our buying guides, including our Best Cookbooks and Best Coolers guides.

When you buy something using the links in our stories, we may earn a small affiliate commission.

Here's how it works

.

  • The Best Meal Kit Delivery Services (2020): Blue Apron, Yumble, and More

    Photograph: Getty Images

    Are Meal Kits Right for You?

    The Good and the Bad

    WIRED: Meal kits are convenient. During the weeks I was testing a kit, it was nice knowing I didn’t have to worry about planning dinner. For a budding chef, learning to cook with one of these services could instill confidence and impart basic knowledge. If you're busy, bored, or can't be bothered, meal kits may be just what you need to get cookin', and cooking at home is never a bad thing.

    There's also no denying that food deserts are very real. I'm lucky to have access to a grocery store, but that's not the reality for millions of Americans.

    TIRED: Nothing beats learning how to cook the good old-fashioned way. You gain more by learning how to tell if a fruit is ripe or picking out the best type of potato for mashed (Yukon Gold!) versus fried (russet!)—or buying and breaking down a whole chicken for $5 instead of dropping $12 on sterile prepackaged chicken parts. You simply don't get that experience if everything arrives at your door. Perhaps that's a curmudgeonly "back in my day" attitude, but you do lose a sense of connectedness when you cut out the grocery store and the art of cooking. Trust me—you haven't truly lived until you've mistaken baking soda for baking powder while making a cake from scratch.

  • Photograph: Blue Apron

    Best Overall

    Blue Apron Meal Kit

    Blue Apron is one of the better-known services out there, and if you're looking for a no-fuss meal kit, it's a good place to start. Some of the produce I received was a little bruised, but the recipe cards are large and easy to follow, and overall the quality and flavor of each dish was great. It's the top pick because it works well for most people. The service is flexible with lots of dietary lifestyles, it isn't too expensive, the weekly menus have plenty of choices, and the recipes aren't super difficult.

    The company has partnered with How2Recycle, which teaches you how to recycle the various packaging materials found in your shipment. How2Recycle is an excellent resource for anyone subscribing to meal kits, which have a reputation for being environmentally unfriendly.

    Plan Details: The weekly menu has a heavy focus on Mediterranean-style meals, which include lots of veggies and healthy proteins. Dietary options include WW-approved, vegetarian, carb-conscious, plant-forward, diabetes-friendly, and sub-500 calories.

    Cost: The lowest price per serving is $7.49. The lowest subscription cost is $48 (including shipping) for two meals per week with two servings per meal.

  • Photograph: Dinnerly 

    Cheapest Meal Kit

    Dinnerly Meal Kit

    Starting at $4.50 per person, Dinnerly is the most affordable grown-up meal kit we tested. The meals I tried were uncomplicated and tasty. If you're on the hunt for a meal subscription that gets you dinner quickly, without much fuss, this budget-friendly service is a good fit. I also appreciate the fact that my potatoes weren't plastic-wrapped.

    With paperless recipes and minimal packaging, this box is straightforward and simple. You lose out on some of the more detailed recipe instructions, but each meal I tried had an "extra credit" step that showed how to make meal prep easier or take it up a notch. Examples include cooking everything in the oven if you didn't feel like pan-frying or making a quick side dish using staples you probably already have in your pantry.

    Plan Details: You can choose a two-person box or a four-person box. There's no option to filter things outright, aside from making your box vegetarian, but there are keywords for each weekly menu, where you'll pick your recipes for the week. Examples include sub-30 minutes, low-calorie, dairy-free, and kid-friendly. Choices vary depending on the weekly menu.

    Cost: The lowest price per serving is $4.50. The lowest subscription cost is $29 for three meals per week with two servings per meal. Shipping adds $9.

  • Photograph: Home Chef 

    For Complete Beginners

    Home Chef Meal Kit

    If you truly don't know where to start, Home Chef's detailed instructions make this service perfect for beginners. No nuance is left unmentioned. The three meals I tried were delicious, and recipes included reminders for things like reserving part of an ingredient for later use or not removing a fond from a pan that would be used later to make a sauce. Every recipe has a difficulty level, and some even come with a TV-dinner-style roasting pan that you pop in the oven. Home Chef also has truly fantastic flavors. I can't stop making asiago-stuffed Roma tomatoes, and it's all Home Chef's fault.

    Plan Details: The customizable weekly menu lets you filter by carb-conscious, calorie-conscious, vegetarian, and under-30-minute recipes.

    Cost: The lowest price per serving is $7. The lowest subscription cost is $29 for two meals per week with two servings per meal. Shipping costs $10 if you spend less than $40.

  • Photograph: Martha Marley Spoon

    For Expert Chefs

    Martha & Marley Spoon Meal Kit

    I tried three dishes from Martha & Marley Spoon, and they were all delicious and intensive. Referencing the recipe cards now, there are pan sauce drippings splattered all over the place, corners bent in haste, and scribbles in the margins where I made adjustments. This service was one of my favorites, but each step in the recipe has multiple steps within it, and it'll require careful reading and preparation if you want everything to go according to plan.

    There's a lot of multitasking, and the recipes take longer than their estimated half hour. You'll also end up with quite a few dirty dishes at the end of each meal. Even with the fast pace and the sweat on my brow, I was proud to present every completed meal to my dinner partner, and these recipes are some of the only ones I'll be saving for future use. If you're trying to push your culinary boundaries, or you just want to cook something a bit fancier than 10-minute soups, Martha & Marley Spoon is a safe bet.

    Plan Details: You can choose between a two-person plan and a four-person plan. The company offers 20 recipes from five categories every week: Health & Diet, Vegetarian & Vegan, Meat & Fish, Under 30 Minutes, and Family-Friendly.

    Cost: The lowest price per serving is $7. The lowest subscription cost is $50 for two meals per week with two servings per meal. Shipping adds $9.

  • Photograph: Daily Harvest 

    For Vegan Single-Servings

    Daily Harvest Meals

    Daily Harvest is different from other meal services. Rather than sending ingredients for a recipe, these meals come in the form of frozen single-serving soups, smoothies, bowls, lattes, and bites. Everything is vegan to start, and you can eat the meals as-is or supplement them with your own add-ins. Smoothies and lattes require your favorite liquid base; you fill the cup with your chosen liquid, pop everything in the blender, and mix it together. Soups are delivered in a similar manner, while bites are good to go straight from the freezer.

    I enjoyed using Daily Harvest because it was so easy to consume everything. Ingredients for each cup are clearly listed, and aside from being healthy, the food is also both filling and tasty. Frozen foods are typically bad for you, so having a stockpile of convenient and nutritious foods in the freezer was a welcome change. If you're cooking for one and ready to give up those Hot Pockets, go with Daily Harvest.

    Plan Details: All meals are vegan and there are a ton of filtering options, ranging from lifestyles like Keto and gluten-free to likes and dislikes based purely on taste.

    Cost: Plans are doled out in "cups" and each cup can be a single product, whether that's a smoothie, a latte, a soup, or something else. The lowest price per cup is $7. The lowest subscription cost is $70 for nine cups per week.

  • Photograph: Purple Carrot 

    For Experienced Vegans

    Purple Carrot Meal Kit

    There are several plant-based meal kits out there, and even more when you count the fact that most give you vegan choices for each weekly menu. In my opinion, Purple Carrot is the best option. The instructions for each dish won't hold your hand—it's safe to assume that most vegans know how to dice an avocado, for instance—but there are helpful disclaimers when a recipe is spicy or requires that you divide the included ingredients.

    It's easy to fall into a rut when adhering to a plant-based diet, but Purple Carrot's menu explodes with flavor. During my testing week, spirulina, cacao nibs, harissa, cashew cream, bok choy, ancho chiles, and tomatillos were just a few of the ingredients on the menu. Not only is everything tasty, but Purple Carrot may help kick your vegan meals up a notch.

    Plan Details: You can choose from a two-person plan or a four-person plan. Every meal is vegan. There are different options within each customizable weekly menu, so you can choose from things like high-protein, soy-free, and gluten-free. You can also opt to add breakfast and lunch to your weekly plan.

    Cost: The lowest price per serving is $10. The lowest subscription cost is $72 for three meals per week with two servings per meal.

  • Photograph: Yumble

    Healthier TV Dinners for Kids and Teens

    Yumble Meals

    Dealing with a picky eater is never fun, but Yumble makes it easier. Meals are similar to TV dinners, only instead of being full of sodium and sugar, these are made with wholesome ingredients, and with finicky eaters in mind. Recipes include offerings like pizza bagels with organic tomato sauce or meatballs packed with hidden veggies. I used my younger siblings as testers for this service, and while the kids enjoyed the meals, I was surprised to learn that the choosy teenagers of the house did too. Meals are stored in the fridge (Yumble doesn't recommend freezing them) and can be reheated in the microwave in a minute or two.

    The shipping box also includes cute surprises, like stickers or conversation cards to start up a new discussion at dinner. Prepared meals can help save time while ensuring that particular eaters are still getting adequate nutrition. If your kid is old enough, they can even microwave dinner themselves.

    Plan Details: You choose how many meals you want per week. Meal options include breakfast, lunch, dinner, and snacks. Filtering options include gluten-free, no milk, no soy, no egg, and veggie-based. You can also filter by age group. You'll be able to pick each meal every week, so if your kid freaks out at the sight of broccoli, you can avoid it entirely.

    Cost: The lowest price per serving is $3. The lowest subscription cost is $24 for six meals per week.

  • Photograph: Hungry Root 

    A Smarter Online Grocery Store

    Hungryroot Meals

    Hungryroot is another somewhat unconventional service. It's basically an online grocery store. You'll take a quiz about what you like to eat, and the service ships groceries to your door, along with recipes based on whatever is in the week's box. For example, one of my boxes contained chickpea pasta shells and a superfood tomato sauce, but I was free to dress it up with whatever I wanted or use the ingredients separately.

    Hungryroot is great for supplementing your pantry (or eliminating grocery shopping altogether). It also offers things like snacks and desserts, which other services don't typically include.

    Plan Details: You can opt to pick out groceries yourself, or Hungryroot will do it for you based on your food profile. Allergen and diet filters abound. There are plans for one person, two people, or three or more people. You can view the available groceries here to get an idea of the offerings.

    Cost: The lowest price per serving is $8. The lowest subscription cost is $59 for six meals per week with one serving per meal. Shipping is free on orders over $69.

  • Photograph: Gobble

    For Simplicity (Minimal Prep)

    Gobble Meal Kit

    If you ever wanted to cook like those chefs on TV, Gobble lets you drop in the ingredients without worrying about the measurements. The service's whole shtick is speed. Nearly every ingredient comes prepared, whether that means already-shredded cheese or pre-peeled carrots. With minimal prep, you can toss everything together and get dinner on the table in about 20 minutes. The basic instructions and simple meals are great for beginners, and I also appreciate the pre-measured liquids. It's nice to just dump in a bottle of sesame oil versus tracking down the right measuring spoon (and washing another dish).

    Gobble's quick and easy methods did mean I had fewer dishes to deal with at the end of each meal, compared to other subscription services. The processes of mixing, breading, searing, baking, and saucing often result in dozens of dirty dishes, but each Gobble recipe I cooked required only a few pieces of cookware. Speed indeed.

    Plan Details: Choose from a classic dinner plan, or opt for a lean-and-clean dinner plan with low carbs and high protein. There's also a separate lunch plan. You'll need to choose between plans for two people or plans for four people. There are vegetarian options and allergens listed clearly below each available recipe.

    Cost: Dinner plan meals cost $12 apiece unless you order the minimum amount of four meals per week, in which case meals cost $14 apiece. Shipping adds $7.

  • Photograph: Sun Basket 

    For Produce Lovers

    Sun Basket Meal Kit

    Sun Basket offers a plethora of meal plans with an emphasis on fresh and organic ingredients. There's a ton of variety offered in each weekly menu, so there's something for everyone. Some of the other meal subscriptions had wilted produce or subpar flavor—Sun Basket had neither.

    The dinners I tried, like pork chops with fig agrodolce and walnut-mushroom flatbreads, were full of ingredients similar to the ones I'd pick out at the store, including unblemished in-season fruits and vegetables. Aside from nutritious dinners, you can also add on things like coconut yogurt, seed butter, sous vide egg bites, soups, and (as I elected to) snacks such as chocolate nuts and crickets. (If you're wondering, yes, the crickets were awesome.)

    Plan Details: Choose from a two-person plan or a four-person plan. There are several diet filters, like Mediterranean and pescatarian, as well as allergen and lifestyle filters. You can mix and match recipes across all of the menus regardless of your meal plan. You can also add things like jerky, dips, sauces, and sweets to your weekly shipment.

    Cost: The lowest price per serving is $11. The lowest subscription cost is $52 for two meals per week with two servings per meal.

  • Photograph: Sakara Life 

    Luxury Health Food

    Sakara Life Meals

    I had a vegan friend try some of these meals and they said they're for people who take their coffee black. I agree. Doled out in fresh, prepared portions, Sakara Life offers plant-based weekly menus that aren't customizable. The food has an emphasis on hydration, and you'll find crisp greens, flavorful sauces, and textural add-ons like seeds or berries in most of the meals. It also tastes super healthy, so if you can't deal with bitter veggies or tart fruits, it may not be the service for you. Products like detox tea and metabolism-boosting chocolates, which I'm skeptical about, are also available—and they did taste great. If you want a service that does all the hard work for you, including finding nutritious and balanced meals, you can't go wrong here.

    My week’s worth of unprocessed meals included things like salads, parfaits, and soups, all of them vegan, and all of them packaged in recyclable plastic containers designed to prevent the contents from perishing. I loved the food, but it's important to note that it might replace nearly all of your weekly meals depending on the plan you choose. That means you'll need to eat it on schedule to avoid any waste. The plans are pricey upfront, but depending on which plan you opt for, you may not need to provide any food for yourself outside of the weekends.

    Plan Details: You can choose from the signature meal program, the detox meal program, or the bridal meal program. Note that detoxing isn't actually a thing, but the program is offered nonetheless.

    Cost: For the signature meal program, meals are $28 apiece. The lowest subscription price is $169 per week, which gets you breakfast, lunch, and dinner for two days.

  • Photograph: EveryPlate

    Honorable Mentions

    Other Meal Kits We Like

    HelloFresh (from $7.49) is a close second to Blue Apron; the recipes I tried had great flavor, but the instructions were a bit disorganized and may be hard to follow for inexperienced home chefs. Also, the sirloin I tried wasn't something I'd feel comfortable serving. Despite tasting good, I couldn't finish it. It may be a lot to ask for a meal kit company to send a premium-quality steak, but on the other hand, steak shouldn't be offered if the cut isn't up to par. Other than that snafu, I think the two services are largely similar.

    Green Chef (from $10) is another terrific option for beginners, and it offers plenty of plans centered around different dietary restrictions. Nearly every ingredient is organic as well. The recipe instructions have easy-to-follow pictures accompanying the trickier steps, and unlike some other services, Green Chef's recipes don't jump around from component to component. For example, all of the produce is prepped at the same time. That's more intuitive (and time-saving) compared to other recipes I've tested, where you're bouncing between the stovetop and the cutting board constantly.

    EveryPlate's recipe cards are concise, which helps save counter space, and there are helpful notes that offer advice or different instructions if you're doubling up a recipe. However, some steps require a bit of kitchen knowledge, like slicing things on a diagonal or having an idea of when a steak is done to your preference. If you know your way around a kitchen but could use a helping hand occasionally, EveryPlate offers a good mix of easy recipes and some that'll test your cooking skills. You'll also need to supply more of your own ingredients than other services require, like butter, flour, and milk. Buying those on your own means EveryPlate's costs are lower than most other subscriptions, though—meals start at $5 per serving—so it's not a detractor if you'd be purchasing the ingredients anyway.

Google+ Linkedin

No Comments